Zone Press Αθλητικά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΜΠΑΓΕΡΝ οι δωδεκάδες των δύο ομάδων. Παναθηναικός Τόμας, Ράις, Παπαγιάννης, Ράουτινς, Παπαπέτρου, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φριντέτ, Καλάθης, Ουάιλι. Μήτογλου και Μπέντιλ.                                                                                                                                                                               Μπάγερν Bray, King, Koponen, Monroe, Lucic, Lo, Zipser, Flaccadori, Barthel, Lessort, Huestis, Radosevic.                                                                                                                                                                            Διαιτητές της αναμέτρησης οι Hierrezuelo, Mantyla, Isguder                                                                                 Χωρίς Παππά η δωδεκάδα των πράσινων, μέσα το καινούργιο απόκτημα Ράουτινς                                        Ο Παναθηναικός ξεκίνησε με την  όχι τόσο  σύνηθη πεντάδα Καλάθη Παπαγιάννη Φριντέτ Μήτογλου και Παπαπέτρου απουσίαζε ο Τόμας πού κυρίως ξεκινά και ίσως αποτελεί μήνυμα του Πιτίνο για τις όχι και τόσο καλές τελευταίες εμφανίσεις του. Το τριφύλλι πιάνοντας εκρηκτική απόδοση στο πρώτο τρίλεπτο βρέθηκε να προηγείται με 10-0. Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο οι παίκτες του Πιτίνο, έφτασαν και στο 17-2 αλλά το φόρτωμα με φάουλ εξαιτίας της πιεστικής άμυνας, επέτρεψε στους Γερμανούς να κρατηθούν κοντά στο σκόρ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναικό να προηγείται με 28-18. Κορυφαίοι σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο οι Μήτογλου με 7 πόντους και ο Παπαγιάννης με 6 πόντους 3 ρημπάουντ αλλά κυρίως δύο μπλόκ. Ντεμπούτο σε αυτό το δεκάλεπτο και για τον Ράουτινς.      Στο δεύτερο δεκάλεπτο μιά καθίζηση του Παναθηναικού στο πρώτο τετράλεπτο, έφερε την Μπάγερν κοντά να μειώνει στο 37-32 με μπροστάρη τον Μονρόε 8 πόντους. Το παιχνίδι στην συνέχεια απέκτησε άγρια ομορφιά, ο Παναθηναικός ήταν πιό σφικτός στην πίσω ζώνη άμυνας, αλλά τραγικός στην περιφερειακή άμυνα, με συνέπεια το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο με 53-53. Ο Πιτίνο έκανε πράξη αυτά πού έλεγε όλη την εβδομάδα, ότι θα προχωρήσει σε εκτεταμένο ροτέισον αλλά ούτε αυτό βοήθησε τελικά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.Πρώτος σκόρερ στο ημίχρονο ο Ουάιλι με 9 πόντους ενώ από την Μπάγερν οι Bray και Μonroe από 11 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Παναθηναικό, με τα συνήθη αμαρτήματα του πρώτου ημιχρόνου να συνεχίζονται, δηλαδή κάκιστη περιφερειακή άμυνα και νευρικότητα και άδειο μυαλό στην επίθεση, με συνέπεια η Μπάγερν στο 24 να προηγηθεί με 57-64.  Στην συνέχεια ο Παναθηναικός έσφιξε αρκετά και τις δύο ζώνες άμυνας, καθάρισε το μυαλό του στην επίθεση, έβγαλε εγωισμό και τσαμπουκά και επέστρεψε στον αγώνα με μπροστάρηδες σε αυτό το δεκάλεπτο τους Τόμας και Ουάιλι, προηγούμενος με βραχεία κεφαλή 76-75.                                                                                                Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε ένα παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα, με τον Παναθηναικό τρομερά βελτιωμένο στην άμυνα, έκλεισε όλους τους χώρους  στους Γερμανούς, τον Καλάθη να παίρνει την μπαγκέτα του ηγέτη και να φτάνει σε double double σε πόντους και ασσίστ(11 πόντοι 12 ασσίστ) μάλιστα έγινε σήμερα και τέταρτος πασέρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας και τον αφηνιασμένο μετά από καιρό Ντεσόν Τόμας πού ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και MVP της αναμέτρησης με 18 πόντους έφτασε τελικά σε μία άνετη στο τέλος επικράτηση με 98-83. Είναι ενδεικτικό ότι δέχτηκε μόνο 8 πόντους σε αυτήν την τέταρτη περίοδο. Μεστή εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Παπαπέτρου 13 πόντοι με 100% στα δίποντα, Ουάιλι 11 πόντοι, Παπαγιάννης 8 πόντοι αλλά το κυριότερο 4 block. Επίσης είναι χαρακτηριστικό ότι έξι παίκτες του Παναθηναικού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Άλλο ένα ενθαρρυντικό στοιχείο μετά από καιρό, είναι και τα 43 ρημπάουντ πού κατέβασαν οι παίκτες εκ των οποίων 20 επιθετικά. Από τους φιλότιμους Γερμανούς πού θα κάνουν ζημιές στα επόμενα μάτς, ξεχώρισαν οι Monroe 17 πόντοι 9 ρημπάουντ και Bray 14 πόντοι 5 ασσίστ.                                                         Παναθηναικός Τόμας 18, Ράις 12, Παπαγιάννης 8, Ράουτινς, Παπαπέτρου 13, Βουγιούκας, Τζόνσον 5, Φριντέτ 4, Καλάθης 11, Ουάιλι 11, Μήτογλου 11, Μπέντιλ 5.                                                                                     Bayern Bray 14, King, Koponen 12, Monroe 17, Lucic 4, Lo 5, Zipser 10, Flaccadori, Barthel 3, Lessort 3, Huestis 11, Radosevic 4.