Ποδόσφαιρο

Μάντσεστερ Σίτι – Μπράιτον 1-0: Ένα και να “καίει”

Η Μάντσεστερ Σίτι έπαιξε με την “φωτιά”, όμως δεν το πλήρωσε, και επικράτησε της Μπράιτον με 1-0, ανεβαίνοντας στην 3η θέση και στο -4 από την κορυφή, με ματς λιγότερο.

Η… αθόρυβη δουλειά από την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνεχίζεται. Οι Πολίτες βγάζοντας περισσότερο πραγματισμό από ποτέ, έκαναν τα πολύ απαραίτητα για να κάμψουν την αντίσταση της Μπράιτον και να πιάσουν Λέστερ και Εβερτον στους 32 βαθμούς. Ο Φιλ Φόντεν πέτυχε το μοναδικό γκολ, ο Στέρλινγκ έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στο 14’ ήρθε η πρώτη φάση για την Σίτι με τον Ντε Μπρόινε να χάνει στο τετ-α-τετ από πλάγια από τον Σάντσεθ. Στα πρώτα 25 λεπτά οι γηπεδούχοι έφτασαν την κατοχή στο 75% και αφού είχαν υποψίες φάσης με Ντε Μπρόινε και Μαχρέζ, είδαν τον Σάντσεθ να νικά ξανά τον Βέλγο στο 41’. Το 0-0 όμως δεν έμελλε να μείνει για το πρώτο μέρος καθώς στο 44’ ο Φόντεν έκανε τρομερό πάρσιμο από την πάσα του Ντε Μπρόινε και με το [κακό του] δεξί πλάσαρε υποδειγματικά στη γωνία (1-0).

Στην επανάληψη η Σίτι διαχειρίστηκε το ματς, άφησε περισσότερο την μπάλα στην Μπράιτον που γύρισε σε 4άδα στην άμυνα, όμως όχι και περιθώριο για σοβαρές ευκαιρίες. Μια τέτοια έχασε σε καθαρό τετ-α-τετ ο Μαχρέζ στο 58’ και ένα λεπτό μετά υπήρξε διπλή ευκαιρία με δοκάρι, με τον Γκουντογκάν να χάνει από τον Σάντσεθ και τον Μπερνάρντο Σίλβα να βρίσκει το σίδερο. Στις καθυστερήσεις το σκορ θα μπορούσε να έχει γίνει 2-0, όμως ο Στέρλινγκ έστειλε πάνω από τα δοκάρια το πέναλτι που πήρε στιγμές πριν ο Ντε Μπρόινε.