Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ΕΦΕΣ

Euroleague Μπάσκετ

Σ’έναν τελικό μέτριο ποιοτικά που δεν απολαύσαμε μπάσκετ, η Αναντολού Εφές έκανε το back to back, κατακτώντας τη δεύτερη συνεχόμενη Euroleague της ιστορίας της με σκορ 57-58. Όλα κρίθηκαν στο τέλος, όπου γι’ανεξήγητο λόγο ο Πάμπλο Λάσο δεν έδωσε εντολή για φάουλ και οι Τούρκοι πανηγυρίζουν το τρίτο πρωτάθλημα Ευρώπης που έρχεται στη γειτονική χώρα. Κορυφαία οι για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν οι Βασίλιε Μίτσιτς με 23 πόντους και Τίμπορ Πλάις με 19, ενώ για τους ηττημένους Ισπανούς ο Ταβάρες ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είδαμε όμορφο μπάσκετ, με τρεις αθλητές να ξεχωρίζουν στον τελικό. Ο Ταβάρες ήταν όλη η επίθεση της Ρεάλ με δώδεκα πόντους και εφτά ριμπάουντ, ενώ από την Αναντολού Εφές το δίδυμο των Μίτσιτς-Λάρκιν, κρατούσε τα μπόσικα εκτελεστικά. Οι δύο αντίπαλοι είχαν κακά ποσοστά κι αυτό έδειχνε την πίεση και το άγχος, που είχαν αμφότεροι. Το 15-14 υπέρ των Μαδριλένων, μικρή σημασία έχει, καθώς ο τελικός είχε πολύ ψωμί.

Η Ρεάλ πατούσε καλύτερα από την Εφές, η οποία τα περίμενε όλα από τη δημιουργία των Μίτσις και Λάρκιν. Οι Ισπανοί έβαζαν συνέχεια τα κορμιά τους πάνω στους δύο μεγάλους αστέρες, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Γιουλ, Φερνάντεθ και Κοζέρ, σημείωναν καλάθια κλάσης κι εμπειρίας. Οι Μαδριλένοιθ έβγαζαν περισσότερους πρωταγωνιστές στο επιθετικό τους ρεπερτόριο, όμως η Εφές με τους δύο αστέρες της, ήταν κοντά στο σκορ. Το 31-29 μάλλον αδικούσε την αμυντική προσπάθεια της Ρεάλ, που έτρεχε πολύ, όμως δεν το κεφαλαιοποίησε, στο μέγιστο δυνατό βαθμό. Τελικά με τρίποντο του Ράντολφ, η Ρεάλ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο συν πέντε (34-29), όμως το δεύτερο εικοσάλεπτο θα έκρινε τον τίτλο της Euroleague.

Ο Λάσο είχε απαγορεύσει τα σπλιτ σε Λάρκιν και Μίτσιτς, προκαλώντας τους συνέχεια να σκοράρουν. Είχε αποφασίσει να ζήσει και να πεθάνει μ’αυτή την τακτική και το 37-31, τον δικαίωνε. καθώς οι αμυντικές δαγκάνες είχαν βραχυκυκλώσει τους Τούρκους. Η Εφές έπαιζε συνέχεια iso, τα τρίποντα των Σίνγκλετον, Μπράιαντ δεν έβρισκαν στόχο και ο Χάνγκα με βόμβα από τα εφτά μέτρα, έκανε το 40-31, κόβοντας τα πόδια της Εφές. Ο Πλάις με πέντε συνεχόμενους πόντους, μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, όμως το σημαντικό ήταν το τρίτο φάουλ τοου Ταβάρες. Η Εφές αμ΄σως χτύπησε τον αδύνατο αμυντικά Πουαριέ, βρήκε την αυτοπεποίθησή της και το 42-40, έκανε εκ νέου τον τελικό οριακό. Ο Λάρκιν ελέω κούρασης αστόχησε σε δύο βολές και η Ρεάλ διατήρησε το ισχνό της προβάδισμα, όμως οι πρωταθλητές, δεν θα παρατούσαν έτσι εύκολα το στέμμα τους.

Η τελευταία περίοδος δεν άλλαξε καθόλου, ως προς την υφή της αναμέτρησης, με την Εφές να έχει ένα μικρό προβάδισμα, ελέω Μίτσιτς και Πλάις, όμως η αφύπνιση των Πουαριέ και Γιουλ, έφερε τους Μαδριλένους ξανά μπροστά στο σκορ με 50-49 και το θρίλερ καλά κρατούσε. Ο Πλάις είτε με κοντινά σουτ, είτε μα καρφώματα, έδωσε τεράστια ανάσα στην ομάδα, η οποία πήρε προβάδισμα τριών πόντων, με τον Λάσο να καλεί τάιμ-άουτ, καθώς χρειαζόταν επειγόντως σκορ. Ο Ντεκ με μεγάλο σουτ, ισοφάρισε τον τελικό, ο Μίτσιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ με δύο βολές ο Κοζέρ, μείωσε στον ένα πόντο για τη βασίλισσα. Η Εφές με τον Πλάις να είναι από μηχανής θεός, έσωσε μία χαμένη κατοχή για την ομάδα του και το 55-58 με ένα λεπτά για τη λήξη, έδινε ένα μικρό μαξιλαράκι στους Τούρκους. Ο Γιουλ απέδειξε πόσο μεγάλος παίκτης είναι και με δίποντο μείωσε στον πόντο, με 44 δεύτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του τελικού. Η Εφές αφού η Ρεάλ επέλεξε να μην προβεί σε φάουλ, πήρε το τρόπαιο, κατακτώντας τη Euroleague για δεύτερη φορά στην ιστορία της για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με σκορ 57-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-29, 42-40, 57-58