Παραδόθηκε στις ορέξεις του Στρασβούργου ο ΠΑΟΚ

BCL Διεθνή Μπάσκετ

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα στη Γαλλία από την Στρασμπούρ με 105-78 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα play-in του Basketball Champions League.

Επόμενη συνάντηση για τις δύο ομάδες σε μία εβδομάδα (12/1, 18:00) στο PAOK Sports Arena, όπου ο Δικέφαλος θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει τις νίκες, ενώ οι Γάλλοι θα επιδιώξουν να κάνουν το 2-0 και να πάρουν το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης.

Καταστροφικό ήταν το πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ που δέχθηκε 57 πόντους με βροχή τριπόντων, δείχνοντας αδύναμος να αντιδράσει. Στην τρίτη περίοδο έκανε την αντεπίθεσή του μειώνοντας στους 10 πόντους από τους 25, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε…Τζόουνς και Τολιόπουλος είχαν από 18 πόντους, ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν οι Έντι και Μπόχατσικ με 26 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε χωρίς τους Γιάνκοβιτς, Γκρίφιν και Μιχάλη Καμπερίδη, οι οποίοι έμειναν στη Θεσσαλονίκη, ενώ η γαλλική ομάδα δίχως τους Ρόμπερτσον και Μοράν, οι οποίοι βγήκαν θετικοί στον κορωνοϊό τις προηγούμενες ημέρες.

ΜΕ 70% ΣΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ

Η Στρασμπούρ θέλησε να αιφνιδιάσει και με δύο σερί τρίποντα (Έντι και Μπόχατσικ) προηγήθηκε 8-0, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (Λοβ και Μάντζαρης), αλλά και πάλι με όπλο τα μακρινά σουτ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 21-12. Το γαλλικό… κρεσέντο από τα 6,75μ. συνεχιζόταν (7/10 τρίποντα στο 9’) ο ΠΑΟΚ δεν έκανε ομαδικά φάουλ και έτσι το σκορ της περιόδου διαμορφώθηκε στο 30-18.

Ο Δικέφαλος ήθελε να αντιδράσει αλλά αντ’ αυτού, είδε την απόσταση να αυξάνεται στους 19 πόντους, με τον Ρίβερς, ο οποίος έκανε ντεμπούτο, να πετυχαίνει το τρίποντο και τον Μάντζαρη να ακολουθεί για ένα μικρό ασπρόμαυρο σερί 0-5 για το 41-27. Ο ρυθμός όμως των Γάλλων ήταν σε άλλο επίπεδο από τον ανέτοιμο ΠΑΟΚ, που έχει μείνει πίσω λόγω του κορωνοϊού. Μοιραία το σκορ έγινε 53-29 με μπροστάρη τον Ουντάνο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 57-34, με τον ΠΑΟΚ να έχει 9 λάθη έναντι 2 της Στρασμπούρ και να υστερεί στα ριμπάουντ (19-10).

ΣΕΡΙ 14-0 Ο ΠΑΟΚ ΑΛΛΑ…

Η συνέχεια δεν έφερε κάτι διαφορετικό καθώς οι Θεσσαλονικείς παρέμεναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και η Στρασμπούρ διατήρησε το +20 ως το 63-39. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του. Παίρνοντας σκορ μακριά και κοντά από το καλάθι και κυρίως με τρία σερί τρίποντα από τον Τολιόπουλο μείωσε σε 63-53 και 66-56 στο 27’, παίρνοντας παράλληλα και αυτοπεποίθηση.

Κάτι που όμως δεν κράτησε πολύ καθώς οι γηπεδούχοι ξανά με Έντι, Ουντάνο και Μπόχατσικ έκαναν σερί 9-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 77-59. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στον… κακό του εαυτό από το πρώτο ημίχρονο, τα έκανε όλα λάθος και ο συνδυασμός κόπωσης-απογοήτευσης έφερε τη διαφορά μέχρι τους 33 πόντους (102-69 στο 38’).

Δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78