Ολυμπιακός-Παρτίζαν 87-58: Σηκώθηκε και σκόρπισε την Παρτίζαν

Euroleague Μπάσκετ

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η Παρτίζαν είχε κατέβει με μισή ομάδα κι έτσι συνέτριψε τους Σέρβους με σκορ 87-58. Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους και 8 ασίστ, ενώ κλειδί ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 14. Για τους φιλοξενούμενους οι Πάντερ και Νάναλι σκόραραν 14 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Πολύ ορεξάτος μπήκε ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο, με τους Βεζένκοφ και Κάνααν να είναι σε καλή επιθετικά βραδιά. Οι Σέρβοι που ήρθαν στην Ελλάδα μισοί, τα βρήκαν σκούρα στην αρχή, όμως ο Πάντερ και ο Νάναλι με προσωπικές ενέργειες ανέβασαν το δείκτη του σκορ για την ομάδα τους. Το 12-4 γρήγορα έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στο ΣΕΦ, όμως οι Σέροι δεν είχαν άγχος και θα έδιναν τα πάντα για την έκπληξη. Το 22-14 ήταν μία καλή εκκίνηση για τους Πειραιώτες, οι οποίοι ήταν το φαβορί της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο στη δεύτερη περίοδο, πιο παραγωγικό με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα. Ο Ολυμπιακός με τον Πίτερς να προσφέρει άμεσα σκοράρισμα και τον Σλούκα να κάνει όλο το παιχνίδι, οικοδόμησε μία διαφορά της τάξεως των δεκατριών πόντων (32-19), όμως εκεί χαλάρωσε λίγο και η Παρτίζαν το εκμεταλλεύτηκε με τους Νάναλι και Παπαπέτρου, που έδωσαν πολλές λύσεις. Το 45-38 του πρώτου ημιχρόνου ίσως και να ήταν σκληρό για την ελληνική ομάδα, η οποία πλήρωσε δύο-τρία λάθη της.

Η αναμέτρηση δεν άλλαξε δραματικά στη συνέχεια, όπου ο Ολυμπιακός πάσαρε ιδανικά τη μπάλα, ενώ η Παρτίζαν έψαχνε συνέχεια το ανοιχτό γήπεδο, για να σκοράρει. Οι Σέρβοι έμεναν ζωντανοί στο παιχνίδι, λόγω των λαθών των γηπεδούχων, ενώ η κόπωση κάποτε θα έκανε την εμφάνισή της. Ο Παπαπέτρου για πρώτη φορά φέτος, φαινόταν ζεστός κι αυτό έκανε ζημιά στην ελληνική ομάδα, αν και τέλος της περιόδου ανήκε στον Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν απολαυστικός και με έξι συνεχόμενους πόντους, έγραψε το 68-54, κάτι που έκανε την ομάδα του φαβορί για τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός είχε γίνει κυρίαρχος πια της αναμέτρησης, αφού το μυαλό των παικτών της Παρτίζαν είχε χαλάσει κι αυτό τους ανάγκαζε σε πολλά λάθη. Το 71-56 με εφτά λεπτά για τη λήξη, δύσκολα θα άλλαζε εκτός αν δεν έπαιζε άμυνα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Λαρεντζάκης είχε πάρει φωτιά και το 76-56 ήταν κυρίως έργο δικό του. Τελικά το 87-58 ίσως και να είναι υπερβολικό για την Παρτίζαν, όμως ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος ποσοτικά και ποιοτικά και πήρε το ροζ φύλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-38, 68-54, 87-58