Οι ελληνικοί πύργοι έκαναν πλάκα στους γείτονες! (Τουρκία-Ελλάδα 67-76)

Ελλάδα Μπάσκετ

Η Ελλάδα με τους εκπληκτικούς Δημήτρη Αγραβάνη (22π., 9ριμπ.) και Γιώργο Παπαγιάννη (21π., 9ριμπ.), πήρε σπουδαίο διπλό στην Τουρκία, επικρατώντας των γειτόνων με σκορ 67-76. Η γαλανόλευκη παρά τα κενά της διαστήματα, ήταν καλύτερη από τους γηπεδούχους και πλέον έκανε σημαντικό νήμα πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Πολύ δυναμικά μπήκαν οι γείτονες στην αναμέτρηση με τοτς Μπιρσέν και Σαβάς να κάνουν μεγάλη ζημιά στην εθνική μας ομάδα. Βέβαια μεγαλύτερο πρόβλημα αποτελούσαν τα επιθετικά ριμπάουντ, αν και δεν τα πληρώσαμε σε μεγάλο βαθμό. Ευτυχώς για την Ελλάδα ο Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός όσο αγωνίστηκε και με τους οχτώ πόντους, ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης για τη χώρα μας στην πρώτη περίοδο. Με τρίποντο του Κουζέλογλου το 15-17, ήταν μία καλή εκκίνηση, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Η αφλογιστία της Εθνικής στα επόμενα τρία λεπτά, έδωσε την ευκαιρία στην Τουρκία να οικοδομήσει μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (22-17), όμως η απάντηση της γαλανόλευκης δεν άργησε να έρθει. Με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη και τον πάντα ορεξάτο Καλαϊτζάκη, ισοφαρίσαμε σε 22-22, όντας βελτιωμένοι σε ριμπάουντ και άμυνα. Οι γείτονες τα περίμεναν όλα από τον Μπίρσερ, που βρισκόταν σε καλή μέρα, όμως η Ελλάδα έβγαζε συνέχεια άσους από το μανίκι της. Τελικά με δύο τρίποντα των Παπανικολάου και Αγραβάνη, το πρώτο εικοσάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-36, όμως χρειαζόταν ακόμα μεγάλη προσπάθεια για να έρθει το πολυπόθητο διπλό.

Ο Μαχμούτογλου μπήκε ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε φωτιά στη Σινάν Ερντέμ Αρίνα. Βέβαια ο Μωραΐτης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ η ευστοχία από την πεφιφέρεια και η ασφυκτικη άμυνα πάνω στον Λάρκιν, έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο. Το 44-54 ήταν ενδεικτικό για την ανωτερότητα της εθνικής ομάδας, η οποία όταν είδε και τον Κώστα Σλούκα να παίρνει τ’όπλο του, τότε όλα έγιναν πιο εύκολα. Ο Παπαγιάννης στην κυριολεξία δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια και με φόλοου έγραψε το 46-62, ύστερα από τριάντα λεπτά παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και μ’ένα γρήγορο σερί 6-0, μείωσαν σε 52-62. Οι Σαβάς και Λάρκιν προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στην Ελλάδα, η οποία όφειλε να διαχειριστεί  το υπέρ της προβάδισμα και να μην βάλει στο παιχνίδι την Τουρκία. Αυτό δεν έγινε τα επόμενα λεπτά, η Τουρκία γύρισε το ματς και το 60-62 με πέντε λεπτά για τη λήξη, ήταν στο όριο. Ο Αγραβάνης με μεγάλο σουτ έδωσε ανάσα διπλού στην Ελλάδα, με το 60-67 να δίνει ένα μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας στη χώρα μας. Η Ελλάδα στη συνέχεια με διαχείριση και ασφάλεια, κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και με το τελικό 67-76, βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-1 και πλέον όλα βαίνουν καλώς για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-36, 46-62, 67-76