Μπουρζ-Ολυμπιακός 76-59: Άδοξο τέλος στην ευρωπαϊκή πορεία των «ερυθρόλευκων»

Διεθνή Μπάσκετ

Στους «8» του Eurocup έληξε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού, που γνώρισε βαριά ήττα στη Γαλλία από την Μπουρζ με 76-59, γνωρίζοντας ακόμα έναν αποκλεισμό.

Εφτά χρόνια προσπαθεί ο Ολυμπιακός για την ευρωπαϊκή διάκριση χωρίς όμως να έχει καταφέρει ακόμα να κάνει το βήμα παραπάνω. Εκ προοιμίου ήταν δύσκολο το έργο του, καθώς έπρεπε όχι μόνο να κερδίσει αλλά να καλύψει και την ήττα των 13 πόντων από το πρώτο παιχνίδι.

Για 15′ οι παίκτριες του Μάρτιν Ζίιμπαρτς έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τη γαλλική ομάδα, σκοράροντας μόλις πέντε πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 30 πόντους.

Τολφρι και Βίτολα ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, η Πλουφ είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για τις νικήτριες, που έκαναν 17 κλεψίματα, η Γκουάπο έβαλε 20 πόντους και η Χάμπτον 13 πόντους.

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 15′

Αποφασισμένες να κοντράρουν την Μπουρζ μπήκαν στο γήπεδο οι «ερυθρόλευκες» και κατάφεραν με πρωταγωνίστρια την Σταμολάμπρου να προηγηθούν 7-12, όμως σε εκείνο το σημείο δέχθηκαν σερί 8-0, με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 15-14. Ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 17′ (28-27) με τις γηπεδούχες να ανεβάζουν ταχύτητα στο παιχνίδι τους και σε συνδυασμό με τα λάθη της ελληνικής ομάδας η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +10 (37-27) στο τέλος του ημιχρόνου.

ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Η νευρικότητα και τα πολλά άστοχα σουτ δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ακολουθήσει την Μπουρζ, η οποία ξεμάκραινε διαρκώς, φτάνοντας τη διαφορά έως το +27 στο τέλος της περιόδου (59-32), με τις «ερυθρόλευκες» να βάζουν στο δεκάλεπτο μόλις πέντε πόντους… Η συνέχεια ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα και αφού η γαλλική ομάδα στρογγύλεψε την απόσταση στο +30 (62-32), ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά. Βίτολο, Πλουφ και Τόλφρι πήγαν το σκορ στο 64-48 (34′), με το 76-59 να κρίνεται… τιμητικό για την εικόνα της ομάδας.

Δεκάλεπτα: 15-14, 37-27, 59-32, 76-59