Μπακς – Χιτ 120-119: Ο Γιάννης έκανε όλη τη δουλειά, ο Χόλιντεϊ την “τελείωσε”

NBA Μπάσκετ

Οι Χιτ βάζουν… δύσκολα στους Μπακς, αλλά σήμερα οι Πρωταθλητές έδειξαν «μέταλλο», επέστρεψαν από το -14 στην τελευταία περίοδο και με «διπλό» Γιάννη και Χόλιντει να σκοράρει 2΄΄ πριν το τέλος, πήραν την νίκη με 120-119.

Ο «Greek Freak» αντιμετώπισε πρόβλημα με φάουλ από την αρχή, μένοντας εκτός… αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά στο δεύτερο μέρος πήρε «φωτιά» και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 28 πόντους και 17 ριμπάουντ. Μάλιστα ήταν αυτός που κέρδισε το κρίσιμο τζάμπολ για να έρθει στην συνέχεια το νικητήριο καλάθι για τους Μπακς από τον Χόλιντει.

Οι Χιτ έμοιαζαν να έχουν τον έλεγχο όταν προηγήθηκαν με 99-113, 7 λεπτά πριν το τέλος. Αλλά ο Γιάννης είχε άλλη άποψη και έδωσε το… σύνθημα της αντεπίθεσης.

Ο Μίντλετον με τρίποντο μείωσε σε 118-119 με 13΄΄ για το φινάλε και τους Χιτ να έχουν την τελευταία επίθεση. Αλλά η πάσα για τον Μπάτλερ ήταν κακή, με αποτέλεσμα ο Αντετοκούνμπο να βάλει τα χέρια του και να πάρει το τζάμπολ, το οποίο και κέρδισε με 9΄΄ και την μπάλα στα χέρια του Χόλιντει. Ο άσος των Μπακς το πήρε… πάνω του και σκόραρε για το 120-119 με 2΄΄ για το φινάλε, χρόνος που δεν έφτανε στους Χιτ για να αντιδράσουν.

Από το Μιλγουόκι (38-25) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 28 πόντους με 9/11 βολές, 8/16 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, ο Μίντλετον είχε 26 πόντους, ο Χόλιντέι 25 πόντους και 11 ασίστ.

Για το Μαϊάμι (41-22) ο Χίρο είχε 30 πόντους με 2/2 βολές, 5/11 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, ο Βίνσεντ 21 πόντους, ο Αντεμπάγιο 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-28, 64-66, 93-100, 120-119.