Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπασκόνια 94-93: Ανατροπή δια χειρός Νάναλι

Euroleague Μπάσκετ

Παρότι βρέθηκε με 7 πόντους μπροστά στην τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη στο Τελ Αβίβ, με την Μακάμπι να κερδίζει με 94-93 χάρη σε δύο τρίποντα και ένα κόψιμο του Νάναλι στο τελευταίο λεπτό.

Το εξ αναβολής παιχνίδι, που έγινε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, είχε τρομερή διακύμανση, με την Μακάμπι να γυρνάει το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και την Μπασκόνια να γνωρίζει την 7η διαδοχική της ήττα. Με αυτή τη νίκη η Μακάμπι πήγε στο 12-13 και πλησίασε την οκτάδα, ενώ η Μπασκόνια έπεσε στο 7-18 παραμένοντας στην 14η θέση.

Η Μπασκόνια μπήκε «ζεστή» στο παιχνίδι και με πέντε σερί εύστοχα τρίποντα (δύο ο Μαρίνκοβιτς και δύο ο Μπόλντγουιν) προηγήθηκε με 10-19, με τους γηπεδούχους να ροκανίζουν τη διαφορά (21-23) και με τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου (28-27).

Ο υψηλός ρυθμός στο ματς συνεχίστηκε με τη Μακάμπι να διατηρεί την πρωτοπορία (41-36) χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Ουίλμπεκιν, ενώ οι Νάναλι και Ζίζιτς έφτασαν τη διαφορά στο +9 (51-42) πριν το 56-50 του ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστές τους Κοστέλο, Μπόλντγουιν και με επιμέρους σκορ 2-14 η Μπασκόνια ανέκτησε το προβάδισμα (61-66) αλλάζοντας ξανά τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Νάναλι απάντησε άμεσα και με έξι δικούς του πόντους έβαλε μπροστά τη Μακάμπι, όμως τα τρίποντα των Μπόλντγουιν, που είχε βρει το χέρι του, και Γκιετράιτις διαμόρφωσαν το 71-77 στο 30’.

Με καλάθι του Ενόχ η Μπασκόνια ξέφυγε με 75-82, με τους γηπεδούχους να περνούν την μπάλα στον Ζίζιτς και εκείνος με εφτά σερί πόντους έκανε το 83-84. Ο Ουίλμπεκιν αποχώρησε προσωρινά με ενοχλήσεις στο πόδι στο 37’ (85-86), ο Μπάλντγουιν πέτυχε ακόμα ένα σπουδαίο σουτ και η Μακάμπι έχανε διαρκώς τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει ή και να περάσει μπροστά. Τελικά αυτό έγινε με το τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο (89-88) στα 55’’ πριν το φινάλε και με ακόμα ένα του Ουίλμπεκιν έγινε το 92-91 στα 31’’ και ο Νάναλι έκανε το καθοριστικό κόψιμο στον Πίτερς στα 9’’ «τελειώνοντας» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 28-27, 56-50, 71-77, 94-93