Κύπελλο

Με τέτοιον Λουκά, δεν χάνουν οι Πατρινοί (Προμηθέας-Περιστέρι 67-61)

Ο Προμηθέας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με παλικαρίσια εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε το Περιστέρι με σκορ 67-61 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Κορυφαίος ήταν ο αειθαλής Λούκας Μαυροκεφαλίδης με 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κατσίβελης (13π.) και Αγραβάνης (11π.).

Πολύ σκληρό κι αγχωτικό ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ο δύο ομάδες δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και φαινόταν πως οι παίτες και των ομάδων ήταν σφιγμένες. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν όαση για τον Προμηθέα, ενώ για το Περιστέρι οι Χάτσερ και Μορέιρα έκαναν ότι μπορούσαν για να κρατήσουν το Περιστέρι κοντά στο σκορ. Το 31-30 άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά, όμως η μεγαλύτερη εμπειρία των γηπεδούχων ίσως να έκανε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Πράγματι στη συνέχεια το Περιστέρι ξεκίνησε ζεσστό, όμως τα πολλά σκοτωμένα σουτ στην επίθεση και η κάκιστη άμυνα πάνω στους Μαυροκεφαλίδη και Αγραβάνη, ήταν καταδικαστική για την ομάδα του Παπανικολόπουλου. Ο Χατσερ και ο Καράμπελας πέτυχαν κάποια σημαντικά καλάθια, όμως οι Γκρέι και Μορέιρα είχαν σιγήσει. Αυτό φυσικά και το εκμεταλεύτηκε ο Προμηθέας, που οικοδόμησε μία διαφορά της τάξεως των δέκα πόντων (64-54). Το μαξιλαράκι δεν το έχασε ποτέ και το τελικό 67-61 έστειλε στον τελικό του Κυπέλλου την ομάδα της Πάτρας για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61