Basket League

Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πάτρας 78-80: Μεγάλο διπλό των Πατρινών που ήρθαν μόνο για την νίκη

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο Κλειστό “Νίκος Γκάλης” τον Προμηθέα Πάτρας για την 13η αγωνιστική της Basket League. Ένα ματς άκρως ανταγωνιστικό και ενδιαφέρον με τον Προμηθέα αποφασισμένο να κάνει το κάτι παραπάνω. Και το έκανε. Ο Παναθηναϊκός είχε κούραση και μόνο τον Παπαπέτρου και έτσι οι Πατρινοί που ήρθαν αποφασισμένοι να νικήσουν πήραν το διπλό με 78-80.

Μουδιασμένο ξεκίνημα αφού για 2 λεπτά κανείς από τους δύο δεν είχε σκοράρει. Πιεστικές άμυνες και γρήγορες επαναφορές έδειξαν την θέληση για τον δύο για την νίκη από νωρίς. Ο Προμηθέας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα ψηλά κορμιά των Αγραβάνη και Γκραντ πιέζοντας κάτω από το καλάθι και κερδίζοντας φάουλ από Παπαγιάννη και Ουάιτ. Γενικότερα υπήρχε μια φανερή νευρικότητα στο παρκέ. Παρόλα αυτά η πιεστική άμυνα ήταν το “όπλο” των Πατρινών να μείνουν κοντά στο σκορ. Η περίοδος έκλεισε με ένα και μοναδικό τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη, παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν έδειχνε την υπεροχή που θα περίμενε κανείς. Το σκορ δεκαλέπτου ήταν χαμηλό με 16-14.

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να βρει ένα τρόπο να σταματήσει τον γρήγορο αιφνιδιασμό του Προμηθέα, γιατί αν και άστοχα μέχρι τώρα, πήρε εύκολα ελεύθερα σουτ. Μέχρι να προλάβει να σκεφτεί αυτό το ζητούμενο η πίεση του Προμηθέα μεγάλωσε, ο Αθηναίου ισοφάρισε με τρίποντο και ένα καλάθι του Αγραβάνη ανάγκασει τον Κάτας να καλέσει τάιμ άουτ. Τα αδέρφια Γκραντ το είχαν πάρει…”πατριωτικά” και είχαν στα μέσα της δεύτερης περιόδου ήδη 10 πόντους έκαστος. Ο Γιατράς βλέποντας το σύστημα να αποδίδει συνέχισε την πιεστική άμυνα και βασίστηκε στα γρήγορα και δυνατά κορμιά της ομάδας του. Έτσι οι Πατρινοί έφτασαν στο +8 με την αστοχία των πράσινων να συνεχίζεται. Ένα παιχνίδι που ο Νέντοβιτς δεν είναι κυρίαρχος δημιουργεί πρόβλημα στον Παναθηναϊκό. Το ημίχρονο έληξε 36-43.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε τα ηνία στην αρχή του δεύτερου μισού και ψαλίδισε την διαφορά οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στην ισοφάριση και τον Μάκη Γιατρά σε έκτακτο τάιμ άουτ. Ανέβηκε όμως και ο Προμηθέας περιφερειακά με τον εύστοχο Γιάννη Αθηναίου να δίνει εκ νέου προβάδισμα. Η νευρικότητα που ανέφερα στην αρχή μετατράπηκε σε ταχύτητα και ο αγώνας ήταν το απόλυτο run ‘n gun χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα για κάποιον από τους δύο. Βέβαια η άμυνα των πράσινων δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου και γι’ αυτό ο Προμηθέας δεν μπορούσε να ξεφύγει, αν και έδειχνε πιο ολοκληρωμένος και ξεκάθαρα πιο παθιασμένος στο παρκέ.

Τελευταίο δεκάλεπτο σε ένα ματς απόλυτα ανταγωνιστικό, ευχάριστο με ωραίο μπάσκετ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σαν από μηχανής θεός έκανε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο με ασταμάτητα τρίποντα που έβγαλαν τον Παναθηναϊκό από την πολύ δύσκολη θέση που βρισκόταν σε εκείνο το σημείο. Από την άλλη ο Αθηναΐου δεν έπαψε να δείχνει το πάθος του και το δικό του σκοράρισμα κρατούσε τον Προμηθέα ζωντανό. Η πίεση και από τους δύο οδηγούσε σε παράπονα για διαιτητικές αποφάσεις και έτσι υπήρξαν διακοπές για να δουν τα ριπλέι. Τρίποντα από Έβανς και Μήτογλου άλλαζαν τον κυρίαρχο στο σκορ ενώ ο Παπαπέτρου συνέχισε να “πυροβολεί” και να κάνει τα πάντα για να κερδίσει η ομάδα του. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +8, όμως ο Λούντζης και Έβανς έριξαν και πάλι την διαφορά στους 2. Μετά το τάιμ άουτ του Γιατρά τρομερή πίεση από τον Προμηθέα και κλέψιμο του Λούντζη η ισοπαλία ήταν γεγονός σε ένα ματς που αξίζαν και οι δύο για διαφορετικούς λόγους. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός δεν ήξερε τι να κάνει ενώ ο Προμηθέας είχε αποφασίσει να κερδίσει. Και έτσι το ματς έληξε με 78-80.

Αξίζει να αναφέρουμε: Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ιωάννης Παπαπέτρου έστειλε το δικό του μήνυμα υποστηρίζοντας τους αθλητές των ερασιτεχνικών κατηγοριών που έχουν πληγεί από την πανδημία. Επίσης πολύ καλή εμφάνιση από τον ίδιο μετά τον τραυματισμό του.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80