Απόψεις

Δεν αξίζει να πας στη στάση όταν το τρένο έχει φύγει

Η Μπασκόνια ήταν τρένο. Και σήμερα έτρεξε με πολλά χιλιόμετρα. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν ανύπαρκτος, νωχελικός ή λίγος, ήταν όμως άτυχος και άψυχος μετά από ένα σημείο. Πήγε.. αλλά ήταν αργά και αργός. Και όταν αργείς το τρένο φεύγει.

Αναπάντεχη ενέργεια από τον Παναθηναϊκό στην αρχή του παιχνιδιού κυρίως από Χεζόνια και Ντίνο Μήτογλου. Ενέργεια που αν την είχε σε άλλα παιχνίδια, ίσως να μιλούσαμε σε άλλο επίπεδο τώρα σχετικά με την πορεία των πράσινων στην διοργάνωση. Με δεδομένο ότι λείπει ο Νέντοβιτς, δηλαδή το σίγουρο τρίποντο ο Κάτας είχε ρίξει όλο το βάρος στους ψηλούς του, Χεζόνια, Μήτογλου, Σαντ Ρος οι οποίοι βρήκαν τρόπο να τρυπήσουν την άμυνα των Βάσκων και να σκοράρουν με περίσσιο πάθος.

Από την άλλη μεριά, ο Πολονάρα ήδη στην πρώτη περίοδο είχε 11 πόντους, με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή. Ο Παναθηναϊκός έριξε όλο το βάρος στο σκορ των ψηλών του αφήνοντας χώρο σε Πολονάρα και Πίτερς να χτυπήσουν, οι οποίοι είχαν 3/3 και 2/2 τρίποντα αντίστοιχα. Η επόμενη κίνηση του Κάτας ήταν να βγάλει τον Παπαγιάννη που δεν μπορούσε να ακολουθήσει στην άμυνα και να παίξει με πιο ορθολογικό σχήμα βασισμένο στην πεντάδα της Μπασκόνια, χρησιμοποιώντας πιο γρήγορους παίκτες, ώστε να μην πληγώνεται από τα τρίποντα. Μια τεχνική ποινή στον Μήτογλου δημιούργησε ένταση και οι Βάσκοι ξέφυγαν λίγο στο σκορ. Η ψυχραιμία του Παναθηναϊκού ήταν εκεί όμως και κρατήθηκε κοντά. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 41-49. Υψηλό σκορ, λογικό από την στιγμή που η Μπασκόνια είχε 8/9 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός της έχει επιτρέψει να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο μετά από λάθη του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σε ένα άλλο μήκος κύματος από τον Παναθηναϊκό, σαν να είπε αφού δεν κυνηγάμε τίποτα, τι να τρέχουμε; Ο Σαντ Ρος είχε άλλη άποψη βέβαια με 2/2 τρίποντα έπεισε τους συμπαίκτες του να σφίξουν λίγο την άμυνα. Επίσης άλλη μια τεχνική ποινή στον Μποχωρίδη λειτούργησε θετικά για τους πράσινους, καθώς θύμωσαν και κυνήγησαν ξανά. Τι να γράψω για την ευστοχία των Βάσκων ειλικρινά δεν ξέρω. Τέλος τρίτης περιόδου είχαν 11/15 τρίποντα. Σίγουρα ήθελαν πάρα πολύ την νίκη, αλλά αν δεν τους έβγαινε αυτό το ποσοστό θα βρίσκονταν σε δύσκολη θέση. Βέβαια, έχοντας Πολονάρα, Γκιεντράιτις, Πίτερς και Ντράγκιτς, όλους εύστοχους, είσαι ξεκάθαρα σε πλεονεκτική θέση. Ο Κάτας γνωρίζοντας αυτές τις συνθήκες και πως η υποθετική νίκη του Παναθηναϊκού ήταν μόνο ψυχολογίας, ξεκούρασε Χεζόνια και έδωσε χρόνο σε Κασελάκη και Μποχωρίδη.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κάνει κάτι σήμερα από την στιγμή που η Μπασκόνια ήταν σε εξαιρετική μέρα επιθετικά. Να σημειώσουμε ότι τελείωσε το ματς με 14/20 τρίποντα. Στην τελευταία περίοδο είχα την αίσθηση πως απλά προσπαθούσε να χάσει με ένα αξιοπρεπές σκορ. Έκανε φιλότιμη προσπάθεια για 35 λεπτά, έκανε αρκετά λάθη βέβαια, αλλά σε συνολική εικόνα ήταν καλύτερος από άλλα πιο εύκολα παιχνίδια. Παρόλα αυτά η Μπασκόνια στο παιχνίδι θύμιζε ένα τρένο που πάει με χίλια και ο Παναθηναϊκός έτρεχε να φτάσει τα άφταστα.

Ας δούμε τα…GOOD NEWS!

• Ο Μήτογλου διανύει μια εξαιρετική περίοδο και με κάθε του εμφάνιση επιβεβαιώνει την κλάση και την ποιότητά του. Είναι αξιοσημείωτο να έχουμε τόσο καλούς Έλληνες παίκτες σε μεγάλες ομάδες. Τρανή απόδειξη οι 22 πόντοι του στο ματς. Στο ίδιο μήκος κύματος θα μπορούσε να κυμαίνεται και ο Μποχωρίδης. Το τρίποντό του είναι αξιόπιστο. Μπορούμε να τον δούμε να παίξει παραπάνω…
  • Είχα ξαναγράψει σε κάποιο blog ότι ο Κάτας κάνει καλό rotation και εμμένω στην άποψή μου. Διαβάζει το παιχνίδι των αντιπάλων και χρησιμοποιεί τους κατάλληλους παίκτες ανάλογα τις ανάγκες, αλλά ταυτόχρονα τους ξεκουράζει και δοκιμάζει συστήματα που ενδεχομένως να δουλέψουν του χρόνου. Ίσως αυτό μπερδεύει τους φίλαθλους και δεν ξεκαθαρίζει την “ταυτότητα” του Παναθηναϊκού, αλλά είναι απαραίτητο για να στηθεί και πάλι η ομάδα. Υπομονή…
  • Οι πράσινοι έχασαν με εκκωφαντική διαφορά, αλλά μια τέτοια ήττα μπορεί να σου δείξει το δρόμο. Όχι τόσο στο να μάθεις, γιατί δεν τίθεται τέτοιο θέμα σε αυτούς τους παίκτες, αλλά σίγουρα βλέπεις ξεκάθαρα τι πρέπει να κάνεις και τι όχι σε ένα παιχνίδι που είσαι υπό.

ΑΛΛΑ ΚΑΙ…ΤΑ BAD NEWS!

• Ο Παναθηναϊκός συνηθίζει να βγάζει έναν μάχιμο εαυτό σε μη κρίσιμα παιχνίδια. Το ότι παίζει κατ’ αυτό τον τρόπο αποδεικνύει ότι μπορεί το ρόστερ του να κάνει πράγματα. Έχουν ένα θέμα με το timing… Επίσης λειτουργούν ελαφρώς μεμονωμένα. Στην Ευρωλίγκα δεν μπορείς να ασχολείσαι μόνο με το σκορ κάτω από την ρακέτα αγνοώντας το τρίποντο ή το αντίστροφο. Η ποιότητα της ομάδας δεν θα έπρεπε να “δέχεται” μεταφορικά και κυριολεκτικά τόσα τρίποντα σε τόσο λίγο χρόνο.
  • Κάπου έχασα το μέτρημα στις πόσες φορές οι διαιτητές πήγαν να ελέγξουν αν ήταν αντιαθλητικά τα φάουλ και συγκεκριμένα 6 λεπτά πριν το ημίχρονο έδωσαν ένα ανεξήγητο αντιαθλητικό στον Μήτογλου, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα και χρεώθηκε με Τεχνική ποινή. Ο Κάτας φώναζε πως κάθε βδομάδα βλέπουμε το ίδιο…έργο από τους διαιτητές και δεν ιδρώνει το αυτί τους. Αστείο σφύριγμα.
  • Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα πάρτυ της Μπασκόνια. Φυσικά και δεν αμφισβητεί κανείς πως η παρουσία τους ειδικά στα τρίποντα ήταν αφοπλιστική για τους πράσινους και πάλι υποτιμούν τον εαυτό τους με την ανύπαρκτη άμυνα και το πάθος που στην αρχή υπήρχε αλλά…εξασθένισε.