Βόλεϊ

Παπαφωτίου λαμπρή την οδηγεί!

Συνέχεια επιτυχιών για την Αθηνά Παπαφωτίου και τη Στουτγκάρδη στο γερμανικό πρωτάθλημα καθώς η Ελληνίδα πασαδόρος συνέβαλε σε ακόμα μία νίκη της ομάδας της και αναδείχθηκε MVP του αγώνα.

Του Καλλιτσάρη Ιωάννη

Η Παπαφωτίου ήταν για άλλη μια φορά η βασική πασαδόρος της ομάδας της όπου η Στουτγκάρδη κόντρα στην SSC Palmberg Schwerin πανηγύρισε τη 10η νίκη σε 11 παιχνίδια.

Το πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικό μέχρι περίπου τα μισά αλλά από το 15-16 και έπειτα οι φιλοξενούμενες “πάτησαν γκάζι” και με 21-25 κατέκτησαν το πρώτο σετ.

Η Παπαφωτίου μοίραζε αριστουργηματικά το παιχνίδι και σε συνδιασμό με την αποτελεσματικότητα της Ρίβερς και της Μλένκοβα το δεύτερο σετ είχε την ίδια τύχη. Παρά την αντίσταση των γηπεδούχων μέχρι πέρίπου το ίδιο σημείο με το πρώτο σετ, το παιχνίδι οδηγήθηκε στο 20-25 και έτσι λύθηκαν ακόμα περισσότερο τα χέρια και τα πόδια των παικτριών της Στουτγκάρδης.

Η συνέχεια ήταν πιο εύκολη καθώς η SSC Palmberg Schwerin ξέμεινε από δυνάμεις. Η Παπαφωτίου συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και η ομάδα της έφτασε από νωρίς σε μεγάλη διαφορά. Το 16-25 έδωσε και το τρίτο σετ στις φιλοξενούμενες και με 0-3 η ομάδα της Στουτγκάρδης έφτασε σε ακόμα μία νίκη, που τη διατήρησε στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Αθηνά Παπαφωτίου ήταν η κορυφαία της αναμέτρησης και δείχνει να βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση σε ένα κρίσιμο σημείο της σεζόν αφού το τριήμερο 2-4 Φεβρουαρίου η γερμανική ομάδα θα δώσει τις τρεις καθοριστικές αναμετρήσεις στον όμιλο του Champions League.