Βόλεϊ

Νίκη Ζακχαίου-Στράντζαλη στο ντεμπούτο της Χίπε στην Ιταλία

Με ένα πολύ δυνατό παιχνίδι μπήκε το 2021 στην Serie A του γυναικείου βόλλευ. Η Κατερίνα Ζακχαίου και η Όλγα Στράντζαλη υποδέχτηκαν με… άγριες διαθέσεις την παλιά γνώριμη Σάσκια Χίπε στην Ιταλία.

Του Καλλιτσάρη Ιωάννη

Ζακχαίου και Χίπε πέρασαν μεγάλο διάστημα ως συμπαίκτριες στον Ολυμπιακό αλλά σήμερα βρέθηκαν αντίπαλες στον αγώνα της Κούνεο με την Μπρέσια. Η γηπεδούχος Μπρέσια, έχοντας για πρώτη φορά στο ρόστερ της τη Σάσκια Χίπε, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καθώς ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η Χίπε που ξεκίνησε ως βασικός, όπως και η Ζακχαίου για την Κούνεο, έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι. Η Όλγα Στράντζαλη αγωνίστηκε ως αλλαγή στα τρία πρώτα σετ φρεσκαροντας την Κούνεο επιθετικά.

Παρά το 1-0 για την Μπρέσια (25-17), η Κούνεο ισοφάρησε (20-25). Οι γηπεδούχες ξαναπήραν προβάδισμα (25-20) αλλά η Κούνεο έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια (23-25). Στο τάι μπρέικ η Μπρέσια έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις και με 7-15 έχασε το σετ και το ματς.

Η Ζακχαίου ήταν για άλλη μια φορά στις κορυφαίες σκόρερ με 16 πόντους ενώ η Στράντζαλη τελείωσε τον αγώνα με 1 πόντο αλλά με εξαιρετική υποδοχή (67%). Η Χίπε, για την Μπρέσια μπήκε με φόρα στο ιταλικό πρωτάθλημα πετυχαίνοντας 15 πόντους στο ντεμπούτο της.