Αθλητικά Άλλα Σπορ Βόλεϊ

Νίκη με… αέρα League Cup

Για τέταρτη φορά τη φετινή σεζόν, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός τέθηκαν αντιμέτωποι, αυτή τη φορά για τη 16η αγωνιστική της Volley League. Σε ένα παιχνίδι που ήταν το ίδιο ανταγωνιστικό με αυτό του πρώτου γύρου αλλά και τους τελικούς του League Cup “Νίκος Σαμαράς” έγινε το πρώτο ντέρμπι “αιωνίων” που κρίθηκε σε λιγότερα από 5 σετ καθώς οι “πράσινοι” πήραν μια μεγάλη νίκη με 1-3.

Του Καλλιτσάρη Ιωάννη

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξαν να πατάνε καλύτερα και να έχουν μεγαλύτερη “δίψα” για νίκη. Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω με 4 πόντους, κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ και να κάνει το 0-1 με 22-25. Ο Ολυμπιακός έδειξε “σημεία ζωής” και ανέκαμψε στο 2ο σετ. Από νωρίς η διαφορά σταθεροποιήθηκε πάνω από τους πέντε πόντους με τον Ανδρεάδη να δίνει κάτι από την εμπειρία του και να βοηθάει τα μέγιστα για τον Ολυμπιακό.

Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε σε πολλά στοιχεία με τα προηγούμενα τρία και φαινόταν ότι θα κυλίσει ισοροπημένα μέχρι το τέλος, ο Παναθηναϊκός μπήκε με πολύ φόρα στο 3ο σετ. Ο Ράπτης ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός και έκανε μεγάλη ζημιά από τη θέση του σερβίς. Το μεγάλο προβάδισμα που έχτισαν οι “πράσινοι” από το ξεκίνημα του σετ διατηρήθηκε με άνεση. Ο Ολυμπιακός συνέχισε το παιχνίδι του χωρίς τον Πετρέα και το δίδυμο Ανδρεάδη-Βουλκίδη στους κεντρικούς δεν αποδείχθηκε ικανό να σταματήσει τον Παναθηναϊκό. Το 14-25 έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Ανδρεόπουλου με 1-2.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός χωρίς να αλλάξει εξάδα (με μοναδική αλλαγή τον Πανταλέων αντί του Πελεκούδα λίγο πριν το τέλος) συνέχισε να έχει την κυριαρχία. Η εξαιρετική δουλειά του Ζήση στην υποδοχή για τους φιλοξενούμενους έδωσε λύσεις αμυντικά τις οποίες συνέχισαν να αξιοποιούν οι “πράσινοι”. Με αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Χουσάι και τον Γκέρκι, ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια λίγο πριν το τέλος. Μετά το 22-22, όμως, ο Τσάτσιτς, ο Στάροβιτς και ο Ράπτης αποδείχθηκαν πλήρως αποτελεσματικοί και με 23-25 έδωσαν καθαρή νίκη και τρίποντο για τον Παναθηναϊκό.

Με τη νίκη του Παναθηναϊκού με 1-3 μέσα στο Μελίνα Μερκούρη συνεχίστηκε η φετινή… παράδοση που θέλει τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν στα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πρώτος στη βαθμολογία με 41 βαθμούς ενώ ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 38 και, έστω και προσωρινά, βρίσκεται δεύτερος 2 βαθμούς πάνω από τον ΠΑΟΚ. Υπενθυμίζουμε πως στην 18η και τελευταία αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό σε ένα παιχνίδι που όπως φαίνεται θα κρίνει τη δεύτερη θέση που οδηγεί απευθείας στους ημιτελικούς.