Βόλεϊ

Καταλύτης και πάλι η Παπαφωτίου για τη Στουτγκάρδη

Παράγοντας Χ ήταν η Αθηνά Παπαφωτίου για άλλη μια φορά στο παιχνίδι της Στουτγκάρδης κόντρα στη Μούνστερ για τη 16η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Του Καλλιτσάρη Ιωάννη

Ο Τόρε Αλεξάντερσεν ξεκίνησε τον αγώνα με βασική πασαδόρο την Κάνστερ αφήνοντας εκτός την Παπαφωτίου για το πρώτο σετ. Η ομάδα της Μούνστερ αποδείχθηκε απρόσμενα καλή στο πρώτο σετ και με πολύ καλή απόδοση προηγήθηκε κατακτώντας το πρώτο σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ ο κόουτς της Στουτγκάρδης άλλαξε πασαδόρο και αυτό αποτέλεσε το “φάρμακο” για τις γηπεδούχες. Η Ελληνίδα διεθνής άλλαξε πλήρως τη ροή του αγώνα. Η Μλένκοβα και η Ρίβερς αξιοποίησαν στο μέγιστο της μπάλες που μοίρασε η Παπαφωτίου και οδήγησαν με ασφάλεια την ομάδα τους στο 1-1 (25-16).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε εξίσου καλά για τις γηπεδούχες αλλά σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Περέιρα Λασέρδα την ώρα που το σκορ ήταν στο 9-6. Η αθλήτρια της Μούνστερ φάνηκε να πατάει άσχημα και εν τέλη έφυγε υποβασταζόμενη από τον αγωνιστικό χώρο. Η μαεστρική εμφάνιση της Παπαφωτίου σε συνδιασμό με την εξαιρετική επιθετική Ρίβερς αλλά και τα σερβίς της Παγερές έφεραν τη διαφορά ακόμα και στο +10. Με 25-16 και πάλι, οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Οι φιλοξενούμενες έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις και η υποδοχή τους να… παραλύει στο τέταρτο σετ. Η Παπαφωτίου συνέχισε την εντυπωσιακή της εμφάνιση μέχρι το τέλος και οδήγησε την Στουτγκάρδη στη νίκη με το σετ να ολοκληρώνεται 25-16.

Η Ελληνίδα πασαδόρος, που στο σημερινό αγώνα μέτρησε 3 πόντους και ήταν σχεδόν αλάνθαστη στις πάσες της, δείχνει να ανεβάζει απόδοση όλο και περισσότερο όσο οι αγωνιστικές περνάνε και αποτελεί “ακρογωνιαίο λίθο” στην εξαιρετική πορεία της ομάδας της που συνεχίζει να προπορεύεται στη βαθμολογία.