Βόλεϊ

Διώτη και Κοσμά πανηγύρισαν στο ελβετικό πρωτάθλημα

Νίκες για τις δύο ελληνίδες εκπροσώπους στο ελβετικό πρωτάθλημα είχε το απόγευμα του Σαββάτου. Η Διώτη, με τη Λουγκάνο, και η Κοσμά με τη Σαφτχάουζεν, πήραν πολύ σημαντικές νίκες και συνεχίζουν με αισιοδοξία τη φετινή τους πορεία.

Του Καλλιτσάρη Ιωάννη

Στον αγώνα που προηγήθηκε χρονικά, η Λουγκάνο υποδέχτηκε την Βαλ ντε Τραβέρς. Οι φιλοξενούμενες έκαναν ίσως το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα της Διώτη. Η Ελληνίδα ακραία ξεκίνησε στη βασική εξάδα στο πρώτο και το δεύτερο σετ έχοντας πολύ καλή παρουσία. Ωστόσο η απόδοση της ομάδας της κυμάνθηκε σε ρηχά νερά με αποτέλεσμα να βρεθει πίσω στα σετ με 0-2 (23-25, 23-25).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι το ίδιο ισοροπημένο και η Λουγκάνο πήρε στις λεπτομέριες το τρίτο σετ (25-23) ενώ στη συνέχεια πάτησε γκάζι και με 25-17 έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Εν τέλη, η Γιώτα Διώτη και η Λουγκάνο πήραν τη νίκη αφού το τάι μπρέικ κρίθηκε υπέρ τους με 15-5 και έφτασαν στην 6η φετινή τους νίκη σε 13 παιχνίδια.

Η Σαφτχάουζεν, λίγο αργότερα, αντιμετώπησε εκτός έδρας τη Γενεύη. Η Σοφία Κοσμά, όπως και η Διώτη, ήταν βασική στα πρώτα δύο σετ. Παρότι η Γενεύη πήρε με δυσκολία το πρώτο σετ (23-25) το παιχνίδι ήταν τελείως διαφορετικό στη συνέχεια. Η Κοσμά ήταν σταθερή και άφησε καλές εντυπώσεις και σε αυτό το παιχνίδι, το δεύτερο με τη φανέλα της Σαφτχάουζεν.

Οι φιλοξενούμενες ήταν εξαιρετικές στη συνέχεια και με 12-25, 21-25 και 17-25 ανέτρεψαν το σκορ στα σετ και πήραν το τρίποντο χάρη στο τελικό 1-3. Η Σαφτχάουζεν με αυτή τη νίκη, που ήταν η 10η, ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.