Αθλητικά Στίβος

Το πανόραμα της πρώτης μέρας Πανελληνίου Κλειστού Στίβου

Η πρώτη μέρα της κορυφαίας εγχώριας διοργάνωσης κλειστού Στίβου περιελάμβανε θέαμα και καλές επιδόσεις. Τα μεγάλα ονόματα έλλειπαν αλλά ο κόσμος που βρέθηκε στο ΣΕΦ χειροκρότησε τις πολύ ενδιαφέρουσες “μάχες” του ταρτάν. Το highlight της ημέρας, όπως συνηθίζεται άλλωστε ήταν οι τελικοί στα 60μ αντρών και γυναικών.

Του Καλλιτσάρη Ιωάννη

Η αυλαία στο 34ο Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου Ανδρών/Γυναικών άνοιξε με 3000μ Βάδην Γυναικών. Έτσι λοιπόν, το πρώτο χρυσό μετάλλιο των αγώνων πήγε στην Αντιγόνη Ντρισμπιιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), στην πρώτη της συμμετοχή στη διοργάνωση με επίδοση 12.28.22, πολύ κοντά στο δικό της πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο είναι 12.27.18. Η τριάδα των μεταλλίων συμπληρώθηκε με τις Ευσταθία Κουρκουτσάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) με 13.32.32 και την Σοφία Αλικανιώτη (ΓΑΣ Ιλισσός) με 13.35.03.

Στα 5000μ βάδην των αντρών νικητής ήταν ο Γιάννης Βαϊτσης (ΓΑΣ Ιλισσός) τερματίζοντας σε 21.15.31, δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Μορτζάκης (ΑΕ Ολυμπίας) με 21.59.63 και στην τρίτη ο Κώστας Ντεντόπουλος (ΑΕ Ολυμπίας) με 22.42.50.

Στο πιο ενδιαφέρον αγώνισμα της ημέρας, ο Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το χρυσό μετάλλιο στα 60μ με επίδοση 6.67. Ο Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), ο οποίος σήμερα αγωνίζεται στο… δικό του αγώνισμα, στα 60μ εμπόδια, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 6.80. Ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα πλησίασε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο είναι 6.78. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Δημήτρη Χρυσάφη (ΜΕΑΣ Τρίτωνα) με 7.82.

Στα 60μ γυναικών, η Μαρία Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος) ήταν η γρηγορότερη όλωντερματίζοντας σε 7.47, επίδοση κοντά στο φετινό της 7.42. Στη δεύτερη με 7.51 βρέθηκε η Κέλλυ Σαμάνη (Αίολος Μακεδονίας) και το βάθρο συμπλήρωσε η Κατερίνα Σαρρή (Ελευθέριος Βενιζέλος) με 7.55.

Ενδιαφέρον είχε το άλμα εις ύψος γυναικών, όπου η Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης) βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ με επίδοση στα 1,84 και ήταν υπεραρκετό ώστε να της δώσει το χρυσό μετάλλιο. Δεύτερη θέση με ατομικό ρεκόρ για την Αθηνά Ρέτζιου (ΓΣ Κηφισιάς) η οποία πέρασε τα 1,82 μ. στην πρώτη της προσπάθεια. Η Κατερίνα Κυριακοπούλου (Παναχαική ΓΕ) επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους με μετάλλιο. Με άλμα στα 1,80 μέτρα έδειξε πολύ δυνατή στην επανεμφάνισή της πλησιάζοντας το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο είναι 1,81 μέτρα και ολοκληρώνοντας τη συμμετοχή της σε αυτό το Παννελήνιο Πρωτάθλημα με χάλκινο μετάλλιο.

Ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος (Πανιώνιος) αναδείχθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του νικητής σε Πανελλήνιο  κλειστού στο άλμα επί κοντό περνόντας πάνω από τα 5,30. Ο αθλητής του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου, έφτασε πολύ κοντά στο να περάσει πάνω από τα 5,55 μ. για νέο ατομικό ρεκόρ αλλά απέτυχε. Ο Κώστας Γκούτης (ΑΟ Φιλοθέης) ήταν δεύτερος με 5,20 μ. και νέο ρεκόρ και οι Γιάννης Ρίζος (Άρης) και Σωτήρης Χύτας (Αμεινίας Μεσογείων) στην τρίτη με 5,10 μέτρα. Μάλιστα ο Χύτας με το 5,10 μ. επιβεβαίωσε το όριο για το Παγκόσμιο Κ20.

Ο Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ) πρόσθεσε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο στην πλούσια συλλογή του, το 14ο σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο τριπλούν. Το 16,31 μ. ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη αφήνοντας δεύτερο τον Ανδρέα Πανταζή (ΑΟ Μεγάρων), με 16,16 μ. και τον Νίκο Ανδρικόπουλο (Αμεινίας Μεσογείων) τρίτο με 16,08 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ στον κλειστό στίβο.

Ανίκητος μοιάζει ο Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ) κατακτώντας για 11η φορά το χρυσό στα 1500μ. με 3.47.20. Ο Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ) ήταν δεύτερος με 3.59.62 και ο Αλέξανδρος Σουκούλης (ΠΓΣ) τρίτος με 3.59.91.

Στα 400 μ. ανδρών, ο Πέτρος Κυριακίδης (ΟΣΦΠ) για πρώτη φορά από το 2013 τερμάτησε στην πρώτη θέση. Ο αθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε 48.77. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Γιάννη Λογοθέτη (ΓΣ Κηφισιάς) με 49.25 και το χάλκινο στον Ανδρέα Χριστοφόρου (ΑΟ Ερμής) με 49.52.

Στα 400 μ. γυναικών, χωρίς την Ειρήνη Βασιλείου η οποία λόγο προβλήματος υγείας της τελευταίας στιγμής δεν αγωνίστηκε, η Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας) με κούρσα στα 54.71 και υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε πριν ένα χρόνο στο ίδιο στάδιο. Η Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας) τερμάτησε πίσω της με 55.87 και κατέκτησε σήμερα το ασημένιο μετάλλιο, ενώ η Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟΚ) ήταν τρίτη με 56.31.

Την τρίτη διαδοχική της νίκη σε πρωτάθλημα κλειστού στα 1,500 μ. πέτυχε σήμερα η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφησιάς) με 4.25.44. Η Κατερίνα Δόβρου (ΓΣ Γλυφάδας) ήταν δεύτερη με 4.33.35 και η Στυαρούλα Χρυσαειδή (Πανιώνιος) με 4.38.15.

Για μια ακόμη χρονιά η σφαιροβολία των Ανδρών ήταν από τα αγωνίσματα που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων και οι μετέχοντες κατάφεραν να κρατήσουν το επίπεδο υψηλό. Μπορεί φέτος να μην βρέθηκε αθλητές με βολές πάνω από τα 20,00 μ., ωστόσο ο Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) επικράτησε με 19,20 μ. στην πρώτη του νίκη στη διοργάνωση και παράλληλα διατήρησε το σερί που υπάρχει από το 2017 όπου οι νικητές ολοκληρώνουν με βολές πάνω από τα 19,00 μέτρα. Ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαριώβ ξεκίνησε τον αγώνα του με 19,00 μ., επίσης επίδοση που αποτελούσε ρεκόρ του και είχε ακόμη βολές στα 18,79 μ., 18,75 μ. και 18,68 μετρά. Ο Λατιφλάρι μπήκε στον αγώνα με ρεκόρ στον κλειστό στα 18,83 μέτρα. Το ασημένιο μετάλλιο στον σημερινό αγώνα κατέκτησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος) με 19,19 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 19,03 μ., από τη φετινή σεζόν. Το χαλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία πήγε στον Κυριάκο Ζώτο (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με 18,21 μέτρα.