Αθλητικά Άλλα Σπορ Βόλεϊ

Τελικός από τα παλιά και “πράσινο” προβάδισμα με ανατροπή

Ένα παιχνίδι που θύμησε τους σπουδαίους τελικούς της προηγούμενης δεκαετίας, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έδωσαν μια αξέχαστη “βολλεϊκή” παράσταση που σημαίνει αναγέννηση του αθλήματος στην Ελλάδα.

Ο πρώτος τελικός του φετινού League Cup Νίκος Σαμαράς ξεκίνησε με 40λεπτη καθυστέρηση. Η καυτή ατμόσφαιρα έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Μουνιόθ και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το πόδι στο… γκάζι. Οι υποδοχές του Παναθηναϊκού ήταν άφαντες και οι ερυθρόλευκοι έχτισαν από νωρίς διαφορά ασφαλείας. Μετά το αρχικό 7-2, ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια ζωής κυρίως όταν ο Τσάσιτς πέρασε στη θέση του Ράπτη. Όπως και στο ματς του πρωταθλήματος, όμως, ο Βουλκίδης σέρβιρε εξαιρετικά, όπως και ο Γκέρκι και η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 3 πόντους. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος και οι παίκτες του διαμαρτυρήθηκαν έντονα όταν μετά από μπλοκ του Παναθηναϊκού ζήτησαν επαφή της μπάλας στον Γκέρκι πριν η μπάλα πέσει έξω. Στο video check, ωστόσο, δεν υπάρχει πρόβλεψη ώστε να εξεταστεί κάτι  τέτοιο. Το σκορ έγινε 24-20 και εν συνεχεία οι ερυθρόλευκοι πήραν το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε σαφώς καλύτερα. Το παιχνίδι ήταν κλειστό και οι ομάδες επέλεξαν να παίξουν πιο πολύ με τους κεντρικούς τους, τόσο ο Ολυμπιακός με τον Πετρέα όσο και ο Παναθηναϊκός με τον Ραγκέλ. Ο Φίγκερ με άσσο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ στους 3 (14-11). Εν συνεχεία, ο Γκέρκι ανέλαβε δράση και με άσσο έστειλε τη διαφορά στους 4. Τα μπλοκ του Παναθηναϊκού, είτε με Στάροβιτς είτε με Γιάκοπσεν είτε με Τσάσιτς δεν ήταν ικανά να σταματήσουν τον Χουσάι. Και ενώ η αδυναμία στο μπλοκ για τον Παναθηναϊκό συνεχίζονταν, ο Τεραπόρτι με δικό του μπλοκ συνέχισε να κρατάει τον Ολυμπιακό στο +3. Ο Ράπτης πέρασε στη θέση του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου με το σκορ στο 20-17. Ένα μπλοκ του Ράπτη και μία λάθος επίθεση του Γκέρκι έδωσαν νέο ενδιαφέρον το παιχνίδι. Εκεί, όμως, έλλειψε η ψυχραιμία από τους πράσινους και με συνεχόμενα λάθη έχασαν τις ελπίδες για την κατάκτηση του δεύτερου σετ το οποίο κατέκτησε ο Ολυμπιακός με 25-21.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το Ράπτη και στο τρίτο σετ και με αφώς πιο βελπτιωμένη υποδοχή ξεκίνησε πολύ δυνατά σε ένα άκρως ανταγωνιστικό σετ. Οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τους 10 πόντους, με το Ράπτη να κάνει τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό. Τα μπλοκ του Πελεκούδα έφερε τον Παναθηναϊκό στο 10-13 και ανάγκασαν τον Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ. Η εξαιρετική εμφάνιση του Ράπτη συνεχίστηκε και από τη θέση του σέρβις αφού με δικό του άσσο έγινε το 11-15. Το άστοχο χτύπημα στην ευθεία από τον Φιγκέρ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +5 για τον Παναθηναϊκός (12-17) επιβεβαιώνοντας πως οι πράσινοι είχαν ανακάμψει. Ραγκέλ και Στάροβιτς ακολούθησαν την πολύ καλή εμφάνιση του Ράπτη στο τρίτο σετ κι οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην κατάκτηση του σετ με πιο δύσκολο τρόπο από όσο φαινόταν, με 23-25 μειώνοντας σε 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε το ίδιο ισοροπημένα, με τα μπλοκ των δύο ομάδων να κάνουν εξαιρετική δουλειά. Ράπτης και Φίγκερ ηγήθηκαν στους πρώτους πόντους του σετ, στο οποίο καμία ομάδα δεν μπορούσε να χτίσει διαφοά δύο πόντων μέχρι την άστοχη επίεση του Στάροβιτς που έκανε το 8-6 για τον Ολυμπιακό. Ο Ραγκέλ με πρώτο χρόνο και ο Τσάσιτς με δύο συνεχόμενους άσσους γύρισαν το παιχνίδι και έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 9-10. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με το σερβίς του Τερβαπόρι να δυσκολεύει την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με τον Χουσάι να παίρνει κρίσιμες επιθέσεις και το σκορ πήγε στο 14-12 υπέρ των ερυθρολεύκων. Στα πολύ καλά και κρίσιμα μπλοκ του Πετρέα βρέθηκε “αντίδοτο” με έξυπνες και τεχνικές προσπάθειες από τον Τσάσιτς και η διαφορά συνέχισε ν κυμαίνετα στον έναν πόντο, όταν ο Μουνιόθ κάλεσε τάιμ άουτ στο 16-15. Εκεί ήταν που οι λίπερο των δύο ομάδων έδειξαν την κλάση τους, βγάζοντας εντυπωσιακές άμυνες εκατέρωθεν. Το μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Ράπτης έφερε το σετ για άλλη μια φορά στα ίσια (18-18) για να έρθει ο Χουσάι και με τρομερό χύπημα να ξαναδώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ο Πελεκούδας απάντησε με μπλοκ και οι ισοπαλίες στο τέταρτο σετ συνεχίστηκαν. Στο 21-21 ο Παντλέων πέρασε στη θέση του Πελεκούδα αλλά μία λάθος επίθεση για τον Παναθηναϊκό και ένα μπλοκ άουτ για τον Ολυμπιακό συνέχισαν την απόλυτη ισοροπία. Μετά από μια εντυπωσιακή φάση, ο Στάροβιτς με μπλοκ άουτ έδωσε τον πόντο και το ματς μπολ στον Ολυμπιακό αλλά ο Ράπτης το “έσβησε”. Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού, Άξαλ Γιάκοπσεν, με δικό του μπλοκ έδωσε σετ μπολ στον Παναθηναϊκό και ο Στάροβιτς με χτύπημα στη διαγώνιο έκανε το 24-26 και το 2-2 στα σετ.

Ο πρώτος τελικός του φετινού League Cup έμελλε να κριθεί στο τάι μπρέικ, όπως έγινε και στο παιχνίδι του πρωταθλήματος στο Μαρούσι. Όπως και στα προηγούμενα σετ, έτσι και στο πέμπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να χτίσει διαφορά μέχρι ο Γκέρκι να νικήσει το μπλοκ των πρασίνων και να κάνει το 5-3. Εκεί εμφανίστηκε ξανά ο Ραγκέλ που με πρώτο χρόνο μείωσε και εν συνεχεία με άστοχη επίθεση του Γκέρκι έγινε το 5-5. Η αλλαγή πλευράς βρήκε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 7-8 μετά από άσσο του Ράπτη. Ο νεαρός διαγώνιο συνέχισε με άλλους δύο άσσους κάνντας το 7-10 και δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Με το σκορ στο 9-11 πέρασε στο παιχνίδι ξανά ο πιο έμπειρος όλων, ο Σωτήρης Πανταλέων. ο Ολυμπιακός μείωσε στον έναν αλλά ο Ραγκέλ κράτε τον Πααθηναϊκό στο +2. Ο Παναθηνϊκός συνέχισε με φόρα και με ένα φοβερό σερί του Στάροβιτς έφτασε στην πολύ μεγάλη νίκη-ανατροπή με 10-15 και 2-3 στα σετ.

Ο τίτλος θα κριθεί στον δεύτερο τελικό, στις 19 Φεβρουαρίου στο Κλειστό Αγίου Θωμά εκεί που ο Παναθηναϊκός θέλει απλή νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο και ο Ολυμπιακός καλέιται να κάνει την ανατροπή. Με καθαρή νίκη για τον Ολυμπιακό (0-3 ή 1-3) ο τίτλος πάει στους ερυθρόλευκους ενώ με 2-3 θα ακολουθήσει “χρυσό σετ”. Κύκλοι από τον Ολυμπιακό, ωστόσο, λένε πως οι Πειραιώτες θα ζητήσουν να μη γίνει ο αγώνας στο Κλειστό Αγίου Θωμά για λόγους ασφαλείας.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Κομισάριος: Πέρρος. Επόπτες: Μαριδάκης, Αντωνόπουλος, Παπαθανασίου, Αλετσοβίτης. Γραμματεία: Παπασηφάκη.