Αθλητικά Βόλεϊ

Με φόρα στους “8” οι ερυθρόλευκες

Δύο σετ ήθελε μόνο ο Ολυμπιακός για να πάρει την πρόκριση στην οκτάδα του CEV Challenge Cup και να “συνοδεύσει” τον ΑΟ Θήρας. Η νίκη επί της Γενισέι στον πρώτο αγώνα με 1-3 είχε δώσει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς.

Χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια, ο Ολυμπιακός μπήκε από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι. Έχοντας ήδη φόρα από τη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό, έχοντας όλες τις αθλήτριές του σε καλή μέρα. Στο πρώτο σετ υπήρχε μεγάλη ισορροπία στο σκοράρισμα με τη Χίπε και τη Ζιβογίνοβιτς να ηγούνται. Η Σέρβα ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετική στην υποδοχή και τελικά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με μεγαλύτερη άνεση από ότι το 25-21 δείχνει.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε κι άλλο και έβαλε στο παιχνίδι του ακόμα περισσότερο τη Σκοτ και τη Λαμπρούση. Η Μάρτα Ντρπα έμοιαζε να παλεύει μόνη της για τη Γενισέι. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, το 25-17 έδωσε το δεύτερο σετ στις ερυθρόλευκες και αυτό ήταν αρκετό για να κλειδώσει την πρόκριση.

Αφού η είσοδος στην οκτάδα είχε πλέον κριθεί, ο Μπράνκο Κοβάσεβιτς είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε άλλες αθλήτριές του. Η Τοτσίδου, η Καλανταρίδου, η Ξανθοπούλου και η Γιώτα πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο. Το τρίτο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό, αν και όλα είχαν κριθεί, αλλά οι Ρωσίδες έπαχναν την κατάκτηση έστω ενός σετ για την τιμή του. Η Σιμόνοβα και η Εβτέεβα ανέβασαν απόδοση και οι φιλοξενούμενες με καλά σερβίς προς το τέλος του σετ πήραν σημαντικούς πόντους και με 23-25 έκαναν το 2-1.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με rotation και στο τέταρτο σετ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι Ρωσίδες είχαν μεγαλύτερη διάθεση. Η Μιλεντίγεβιτς και η Κωνσταντινίδου πήραν και αυτές χρόνο συμμετοχής αλλά η Ντρπα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Η Γιώτα με τρεις συνεχόμενους άσσους και η πολύ καλή εμφάνιση της Ξανθοπούλου έδωσαν στον Ολυμπιακό το προβάδισμα από τη μέση του τέταρτου σετ και μετά. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέριες και με 26-24 ο Ολυμπιακός έκανε το 3-1.

Το παιχνίδι της Μπεκέσκαμπα κόντρα στην Κάμκιν θα κρίνει τον αντίπαλο που θα συναντήσει ο Ολυμπιακός στον επόμενο γύρο, με την Μπεκέσκαμπα να έχει κερδίσει το πρώτο παιχνίδι με 0-3. Οι ερυθρόλευκες, ωστόσο, δείχνουν να είναι σε καλή φόρμα και αποτελεούν ένα από τα φαβορί και φέτος για να φτάσουν μέχρι και τον τελικό.