Αθλητικά Άλλα Σπορ Βόλεϊ

Πρόκριση και χαλάρωση

Με “προίκα” το 1-3 του πρώτου αγώνα στην Ουγγαρία, ο Ολυμπιακός έψαχνε δύο νικηφόρα σετ για να πάρει την πρόκριση στην οκτάδα του CEV Challenge Cup κόντρα στην Μπεκέσκαμπα. Ο Ολυμπιακός πήρε τα δύο πρώτα σετ “κλειδώνοντας” την πρόκριση αλλά η ομάδα από την Ουγγαρία έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 2-3, χωρίςόμως αντίκρισμα.

Του Καλλιτσάρη Ιωάννη

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς δεν είχε καμία διάθεση να αφήσει την παραμικρή ελπίδα πρόκρισης στην ομάδα της Ουγγαρίας και το έδειξε από το ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός είχε διαθέσιμες όλες του της αθλήτριες και μάλιστα έδειξαν από την πρώτη κιόλας στιγμή πόσο θέλουν την πρόκριση. Ως συνήθως, το παιχνίδι των ερυθρολεύκων ξεκινούσε από την πασαδόρο, τη Στέλλα Χριστοδούλου, η οποία με τις “μαγικές” δημιουργίες της ανέδειξε όλες τις συμπαίκτριές της. Η Χίπε για άλλη μια φορά ήταν καθοριστική επιθετικά, ενώ η Σκοτ και η Ζιβογίνοβιτς έδιναν μεγάλες βοήθειες από την υποδοχή. Χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στα σετ με 25-17.

Τίποτα δεν φάνηκε να αλλάζει στο δεύτερο σετ, το οποίο θα ήταν και καθοριστικό. Με εξαίρεση το ξεκίνημα, μέχρι το 10-10 , οι φιλοξενούμενες δεν ήταν σε θέση να κοντράρουν τον Ολυμπιακό. Οι κεντρικές, Λαμπρούση και Ζακχαίου, έδωσαν πολύτιμες λύσεις και σε συνδιασμό με τη γενικότερα πολύ καλή παρουσία της ομάδας συμπλήρωσαν το… παζλ. Ο Ολυμπιακός σε ρυθμό “ρελαντί” έφτασε στο 25-17, παίρνοντας και το δεύτερο σετ που χρειαζόταν και κλείδωσε άνετα και γρήγορα την πρόκριση.

Με τη… δουλειά να έχει γίνει, ο Μπράνκο Κοβάσεβιτς βρήκε ευκαιρία για rotation. Ξανθοπούλου, Γιώτα και Τοτσίδου ξεκίνησαν στο τρίτο σετ, ενώ αργότερα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και η Καλανταρίδου. Η χαλαρώτητα, αφού ο στόχος είχε επιτευχθεί αλλά και η βελτίωση της Πέκαρικ και της Κόλλαρ στο 3ο σετ έδωσαν από νωρίς προβάδισμα στην Μπεκέσκαμπα. Τα πολλά αβίαστα λάθη του Ολυμπιακού και τα καλά σερβίς των φιλοξενούμενων έδιναν στην Μπεκέσκαμπα μονίμως το προβάδισμα. Το σετ ολοκληρώθηκε με 20-25.

Στο τέταρτο σετ, παρότι επέστρεψε η Ζακχαίου συνεχίστηκε το rotation αφού Τοτσίδου, Καλανταρίδου και Ξανθοπούλου παρέμειναν στον αγωνιστικό χώρο. Αρκετές οριακές φάσεις αλλά και πολλά εύκολα λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν από νωρίς προβάδισμα στην Μπεκέσκαμπα. Μετά το τάι άουτ του Κοβάσεβιτς, όμως, στο 7-9 ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό. Η Καλανταρίδου και η Τοτσίδου δικαίωσαν τον προπονητή τους και συνεισέφεραν τα μέγιστα στο τέταρτο σετ. Η ομάδα της Ουγγαρίας δεν είχε τίποτα περισσότερο να χάσει και με πρωταγωνίστρια την Κλάριτς συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί προβλήματα στο Ολυμπιακό. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασε και η Έλενα Μιλεντίγεβιτς αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει ξοδέψει την ενέργειά του στα δύο πρώτα σετ. Το 21-25 έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία και το 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός έδειξε να ξεμένει από όρεξη και δυνάμεις και το τελικό 9-15 έδωσε τη νίκη στις φιλοξενούμενες αλλά την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός στους ημιτελικούς θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι Μπεζίρς (Γαλλία) -Άαχεν (Γερμανία). Η γαλλική ομάδα είχε επικρατίσει με 0-3 στο πρώτο παιχνίδι στο Άαχεν και οι πιθανότητες είναι υπέρ τους. Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν κατά πάσα πιθανότητα 18 και 25 Μαρτίου με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στου Ρέντη. Τα βλέμματα πλέον πέφτουν στον ΑΟ Θήρας και τη δική του “μάχη” για την πρόκριση στους ημιτελικούς.